Čl. VI
Pozastavenie a zánik členstva
1. Členstvo v strane sa pozastaví na základe písomnej žiadosti člena, doručenej príslušnej okresnej organizácii a následne prostredníctvom krajského predsedu Predsedníctvu strany. Predsedníctvo strany pozastavenie členstva zaznamená v evidencii členov strany.
2. Členstvo v strane sa pozastaví vždy: ak je člen strany ustanovený do štátnej alebo verejnej funkcie, kde sa vylučuje členstvo v politickej strane alebo hnutí ak člen strany o to požiada zo závažných zdravotných alebo osobných dôvodov na požadované obdobie.
3. Členstvo v strane zaniká:
- úmrtím člena
- písomným oznámením o vystúpení zo strany dňom doručenia príslušnej okresnej organizácii, ktorá oznámenie postúpi prostredníctvom krajského predsedu Predsedníctvu strany
- právoplatným rozhodnutím súdu o obmedzení spôsobilosti na právne úkony
- zrušením členstva
- ak je člen v omeškaní so zaplatením členského príspevku po dobu viac, ako jeden rok a po písomnom upozornení do jedného mesiaca príspevok nezaplatí
- dňom vzniku členstva v inej politickej strane alebo hnutí
- stratou podmienky občianstva,
- zmenou trvalého pobytu mimo územia Slovenskej republiky.
4. Dôvodom na zrušenie členstva je :
- právoplatné rozhodnutie súdu o spáchaní úmyselného trestného činu
- konanie člena, ktoré smeruje proti stanovám a programu strany, alebo poškodzuje dobré meno strany
- ak člen strany uvedie nepravdivé vyhlásenie o občianskej a trestnoprávnej bezúhonnosti v Prihláške , alebo v súvislosti so svojou kandidatúrou alebo nomináciou.
5. Návrh na zrušenie členstva v strane môže podať príslušná okresná organizácia, ktorej je členom. V dôvodných prípadoch návrh na zrušenie členstva ktoréhokoľvek člena môže podať aj Republikové grémium alebo Predsedníctvo strany.
6. O zrušení členstva v strane rozhoduje Predsedníctvo strany, ktoré vedie aj záznamy o dôvodoch tohto rozhodnutia.
HLAVA IV.
Čl. VII
Organizačná štruktúra strany
Organizačnú štruktúru strany tvoria :
- republikové orgány
- krajské organizácie
- okresné organizácie, v Bratislave a Košiciach miestne organizácie v územných obvodoch mestských častí
- miestne kluby
A) Republikové orgány strany
Republikovými orgánmi strany sú :
- Republikový snem
- Štatutárny orgán – Predseda strany a prvý podpredseda strany
- Predsedníctvo strany
- Republikové grémium
- Rozhodcovská komisia
- Revízna komisia
- Republiková rada strany
Aa) Republikový snem
1. Najvyšším orgánom strany je Republikový snem, ktorý má najmenej 45 členov s právom hlasovať. Členom republikového smenu môže byť iba člen strany. Republikový snem zvoláva predseda strany spravidla raz za štyri roky. Snem sa uskutoční vždy po voľbách do Národnej rady SR, a to najneskôr do dvoch mesiacov po uskutočnení volieb. Republikové grémium môže rozhodnúť o zvolaní mimoriadneho Republikového snemu a jeho programe, ak sa na tom uznesie najmenej nadpolovičná väčšina jeho členov. Členmi Republikového snemu s právom hlasovať sú: členovia Predsedníctva strany , krajskí predsedovia strany, okresní predsedovia strany, členovia Revíznej komisie a členovia Rozhodcovskej komisie.
Republikový snem strany najmä :
- na základe návrhu Republikového grémia schvaľuje stanovy strany a ich zmeny, vrátane zmeny názvu strany, programu strany a cieľov činnosti
- volí a odvoláva predsedu strany
- na návrh predsedu strany volí a odvoláva prvého podpredsedu strany, podpredsedov strany, tajomníka , krajských predsedov strany
- na návrh predsedu strany volí a odvoláva členov Revíznej komisia a členov Rozhodcovskej komisie
- rozhoduje o zrušení strany dobrovoľným zrušením alebo zlúčením s iným politickým subjektom
- menuje likvidátora v prípade rozhodnutia o dobrovoľnom zrušení strany s likvidáciou
- rokuje a rozhoduje o ďalších otázkach podľa schváleného programu snemu
2. Ak je predmetom rokovania Republikového snemu voľba orgánov strany alebo funkcionárov strany, funkčné obdobie doterajších členov orgánov alebo funkcionárov končí zvolením nových členov orgánov strany alebo funkcionárov strany; to neplatí pre funkciu štatutárneho orgánu. Voľba predsedu strany je tajná, o spôsobe voľby ďalších orgánov a funkcionárov rozhodne rokovanie snemu. Kandidáti na funkciu predsedu strany sú pred hlasovaním povinní informovať Republikový snem o svojej programovej vízii a o uvažovanej nominácii ďalších členov Republikového grémia strany.
3. Republikový snem je uznášaniaschopný ak je na ňom prítomná nadpolovičná väčšina členov snemu s právom hlasovať. Republikový snem rozhoduje uzneseniami . Uznesenie je prijaté, ak za návrh hlasovala nadpolovičná väčšina prítomných členov snemu s právom hlasovať. Podrobnejšie pravidlá rokovania budú upravené v Rokovacom riadku Snemu strany.
Ab) Predseda strany a prvý podpredseda strany:
Predseda strany:
- Predsedu strany volí a odvoláva Republikový snem strany.
- Zastupuje stranu navonok, je štatutárom strany.
- Navrhuje Republikovému snemu kandidátov na voľbu prvého podpredsedu, podpredsedov, tajomníka, krajských predsedov strany, členov Revíznej komisie a členov Rozhodcovskej komisie
- Riadi zasadnutia Predsedníctva strany a zasadnutia Republikového grémia strany. Pri hlasovaní Snemu strany , Predsedníctva strany a Republikového grémia v prípade rovnosti hlasov, rozhoduje hlas predsedu strany
- Za svoju činnosť zodpovedá Republikovému snemu strany
Prvý podpredseda strany:
- Prvého podpredsedu strany volí a odvoláva na návrh predsedu strany Republikový Snem
- Je štatutárom strany a v prípade potreby zastupuje predsedu strany v plnom rozsahu jeho práv a povinností,
- Za svoju činnosť zodpovedá Republikovému snemu strany.
Ac) Predsedníctvo strany
- Je najvyšším operatívnym orgánom strany. Tvoria ho : predseda strany ,prvý podpredseda strany, podpredsedovia strany a tajomník strany.
- Členovia predsedníctva strany určení spoločne predsedom strany a prvým podpredsedom strany zastupujú stranu navonok pri zásadných politických rokovaniach.
- Vedie register členov strany.
- Za svoju činnosť zodpovedá Republikovému snemu strany.
- Predsedníctvo strany zvoláva predseda strany alebo na základe poverenia tajomník strany vždy, keď je to potrebné na riešenie aktuálnych otázok činnosti strany medzi zasadnutiami Republikového grémia strany, resp. úloh, ktoré vyplynú z poverenia Republikového snemu strany.
- Predsedníctvo strany môže v prípade potreby kooptovať členov Republikového grémia strany na obdobie do najbližšieho konania Republikového snemu strany, ktorý kooptáciu potvrdí, alebo namiesto nich zvolí nových členov Republikového grémia strany.
- Predsedníctvo strany rozhoduje uznesením. Predsedníctvo je uznášania schopné, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jeho členov. Predsedníctvo rozhoduje nadpolovičnou väčšinou prítomných členov. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu strany.
Ad) Republikové grémium strany
1. Republikové grémium strany je najvyšším výkonným orgánom strany , medzi Republikovými snemami strany. Plní úlohy uložené snemom a zabezpečuje plnenie programu strany. Má najmenej deväť členov s právom hlasovať, ktorých na návrh predsedu strany alebo prvého podpredsedu strany volí a odvoláva Republikový snem strany.
2. Členmi Republikového grémia strany sú predseda strany, prvý podpredseda strany podpredsedovia, tajomník, krajskí predsedovia , predseda NR SR a predseda vlády, ak sú členmi strany , predseda poslaneckého klubu v NR SR a predseda poslaneckého klubu EP. Rokovania Republikového grémia sa so súhlasom predsedu strany a prvého podpredsedu strany zúčastňujú prizvaní členovia poslaneckého klubu NR SR, poslanci EP a členovia vlády, ktorí sú členovia strany, resp. iní prizývaní hostia.
3. Republikové grémium rozhoduje uznesením. Uznášania schopné je, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov s právom hlasovať. Na prijatie platného uznesenia je potrebná nadpolovičná väčšina prítomných členov. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu strany.
4. Rokovanie Republikového grémia zvoláva predseda strany, prvý podpredseda strany alebo nimi poverený člen Predsedníctva strany. Republikové grémium zasadá spravidla raz za dva mesiace.
5. Republikové grémium strany najmä :
- určuje postup pri plnení programu strany
- schvaľuje na návrh predsedu strany kandidátne listiny strany pre voľbu prezidenta SR, voľby do NR SR a EP. Kandidátne listiny podpisujú predseda a prvý podpredseda spoločne.
- na základe návrhu Krajského grémia schvaľuje nominácie na kandidátov predsedov VÚC a kandidátov na voľby primátorov krajských miest. Kandidátne listiny podpisuje predseda alebo prvý podpredseda strany samostatne.
- prerokúva návrh kandidátnej listiny strany pre voľby do Národnej rady SR, ktorú na jeho rokovanie predkladajú spoločne predseda strany a prvý podpredseda strany
- schvaľuje kandidátov strany na ústavné a ďalšie funkcie, ktoré si vyhradí
- schvaľuje na návrh predsedu strany vytvorenie tieňového kabinetu a jeho členov
- schvaľuje interné smernice, registráciu nových členov a okresných organizácií
- schvaľuje rozpočet strany na príslušný kalendárny rok, ktorý predkladá tajomník strany stanovuje výšku členského
- rozhoduje o vytvorení okresných organizácií strany, menuje a odvoláva okresných predsedov strany
- schvaľuje vytvorenie poradných orgánov strany
- rozhoduje o zrušení členstva v strane a o zlúčení alebo zrušení okresných organizácií plní úlohy uložené uznesením snemu na návrh Revíznej komisie schvaľuje ročnú účtovnú závierku, výročnú správu a rozhoduje o všetkých záležitostiach strany, ktoré nie sú stanovami alebo zákonom vyhradené do pôsobnosti iných orgánov strany v prípade potreby môže poveriť Predsedníctvo strany plnením niektorej zo svojich kompetencií
Ae) Rozhodcovská komisia
1. Rozhodcovská komisia rozhoduje spory v rámci strany medzi členmi strany a orgánmi a organizačnými štruktúrami strany navzájom, podáva výklad stanov strany .
2. Rozhodcovská komisia má troch členov, ktorých na návrh predsedu alebo prvého podpredsedu strany volí a odvoláva Republikový snem strany. Členom Rozhodcovskej komisie môže byť len člen strany. Členom Rozhodcovskej komisie nemôže byť člen Predsedníctva strany , Republikového grémia strany ani člen Revíznej komisie strany. Funkčné obdobie členov Rozhodcovskej komisie je 4 roky a končí sa zvolením nových členov. Opätovná voľba je možná. Ak počas funkčného obdobia klesne počet členov o jedného , môžu zvyšný dvaja členovia kooptovať na návrh predsedu alebo prvého podpredsedu strany jedného člena komisie až do konania riadneho Republikového snemu, ktorý kooptáciu potvrdí alebo zvolí iného člena komisie.
3. Rozhodcovská komisia zasadá podľa potreby najmenej však raz za pol roka.
4. Predsedu Rozhodcovskej komisie volia členovia rozhodcovskej komisie na svojom prvom zasadnutí zo svojho stredu.
5. Rozhodcovská komisia je uznášaniaschopná len ak sú prítomní všetci je členia. Rozhodnutie je prijaté , ak zaň hlasovali aspoň dvaja členovia.
Af) Revízna komisia
1. Revízna komisia dohliada na hospodárenie strany, hospodárnosť a efektívnosť vynakladania finančných prostriedkov a nakladanie s majetkom strany. Na návrh tajomníka strany prekováva Ročnú účtovnú závierku strany a Výročnú správu strany. Svoj návrh na schválenie uvedených dokumentov predkladá Republikovému grémiu strany na rozhodnutie.
2. Revízna komisia má troch členov, ktorých na návrh predsedu alebo prvého podpredsedu strany volí a odvoláva Republikový snem strany. Členom Rozhodcovskej komisie môže byť len člen strany. Členom Revíznej komisie nemôže byť člen Predsedníctva strany , Republikového grémia strany ani člen Rozhodcovskej komisie strany. Funkčné obdobie členov Revíznej komisie je 4 roky a končí sa zvolením nových členov. Opätovná voľba je možná. Ak počas funkčného obdobia klesne počet členov o jedného , môžu zvyšný dvaja členovia kooptovať na návrh predsedu alebo prvého podpredsedu strany jedného člena komisie až do konania riadneho Republikového snemu, ktorý kooptáciu potvrdí alebo zvolí iného člena komisie.
3. Revízna komisia zasadá podľa potreby najmenej však raz za pol roka.
4. Predsedu Revíznej komisie volia členovia revíznej komisie na svojom prvom zasadnutí zo svojho stredu.
5. Revízna komisia je uznášaniaschopná len ak sú prítomní všetci je členia. Rozhodnutie je prijaté , ak zaň hlasovali aspoň dvaja členovia.
Ag) Republiková rada strany
1. Republiková rada strany je vrcholný programovým orgán strany, ktorého úlohou je pripravovať odborné materiály a stanoviská pre tvorbu programových dokumentov strany, pre účely mediálnych a verejných diskusií a prezentácií . Z Rady strany sa profilujú odborníci na obsadenie ústavných a riadiacich funkcií v štátnej a verejnej správe.
2. Republiková rada strany pozostáva z členov predsedníctva strany , krajských a okresných predsedov strany.
3. Republiková rada strany sa schádza minimálne raz ročne a jej rokovanie riadi predseda strany, prvý podpredseda alebo nimi poverený zástupca.
4. Činnosti Republikovej rady strany sa môžu zúčastňovať aj politicky neorganizovaní odborníci na základe pozvania Predsedníctva strany, avšak bez práva hlasovať.