Členovia Republikovej rady Národnej koalície na svojom dnešnom banskobystrickom zasadnutí jednohlasne odmietli akékoľvek pokusy implementovať do slovenskej legislatívy medzinárodnú dohodu s názvom Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii, ktorú má väčšina členských štátov OSN začiatkom decembra 2018 podpísať v marockom Marrakéši.

Zároveň vyjadrili nesúhlas so snahou liberálnych politikov, ktorí podporujú migráciu, vyslať na rokovanie zástupcu Slovenska. Za absurdné považujú návrh, aby do Maroka vycestoval prezident Andrej Kiska.

“V prípade, ak by hlava štátu napriek nesúhlasu parlamentu aj vlády odcestovala do Maroka, budeme to vnímať ako vlastizradu. Zároveň oceňujeme, že v parlamente sa našlo 90 poslancov, ktorí odmietli pakt OSN o migrácii a jasne sa postavili plánom ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka podporiť migráciu, či už riadenú, alebo ilegálnu,” zdôrazňuje Peter Sokol, prvý podpredseda Národnej koalície.

Tá vyzýva premiéra Petra Pellegriniho, aby neznižoval vážnosť funkcie predsedu vlády tým, že bude prosiť šéfa rezortu diplomacie, aby po ohlásení demisie zotrval na svojom poste.

“Minister Lajčák stratil morálne právo viesť slovenskú diplomaciu nielen zato, že podporoval,ale aj akým spôsobom obhajoval pakt OSN o migrácii, čím konal proti záujmom Slovenska,” dodáva Peter Sokol.

Republiková rada Národnej koalície sa poďakovala všetkým svojim členom aj sympatizantom za ich aktívnu účasť a angažovanosť v jesenných komunálnych voľbách, v ktorých strana podľa slov jej predsedníčky Slavěny Vorobelovej dosiahla dobré výsledky.

“V počte dosiahnutých poslaneckých mandátov sme prekonali viaceré parlamentné strany, ako napríklad OĽaNO, SaS či ĽS NS, alebo aj strany, ktoré podľa prieskumov verejnej miery atakujú hranicu zvoliteľnosti do Národnej rady SR. Za našu stranu posadnú do obecných zastupiteľstiev 154 a v koalíciách ďalších pätnásť poslancov. Máme aj viacero starostov a primátorom v Novej Bani sa stal náš podpredseda Branislav Jaďuď. Tieto úspechy svedčia o tom, že máme pevné miesto na slovenskej politickej scéne,” konštatovala šéfka Národnej koalície, ktorá sa už pripravuje na budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu.

Členovia republikovej rady strany opätovne podporili v prezidentských voľbách nezávislého kandidáta a sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. „Považujeme ho za najlepšieho národného, konzervatívneho, sociálneho a kresťanského kandidáta, ktorý aj vďaka svojim právnickým znalostiam dokáže byť najlepším slovenským prezidentom,“ podotkol Peter Sokol.