Skip to main content

BRATISLAVA – Harabin opäť kandiduje! To zrejme preletelo v hlavách mnohých ľudí, ktorí zbadali najnovšie bilbordy do eurovolieb. Meno na nich totiž sedí. Tentokrát však nejde o kontroverzného sudcu a neúspešného kandidáta na prezidenta, ale o jeho synovca. Ten kandiduje za Národnú koalíciu, ktorá verejnosti známeho Harabina podporovala počas kandidatúry do prezidentských volieb. 

Synovec známeho sudcu Slavomír je známym kritikom Európskej únie, kedysi bol riaditeľom Gymnázia na Šrobárovej ulici v Košiciach. Odtiaľ odišiel nedobrovoľne a po mnohých sťažnostiach učiteľov. Dnes je jedným z lídrov Národnej koalície do eurovolieb.

Meno svojho známeho strýka sa kandidát zrejme rozhodol využiť po svojom. Bilbordy Národnej koalície si nemožno nevšimnúť – sú jasne žlté, ale bez tvárí kandidátov. Plagátu dominuje nápis – zväčša o tradičnej rodine alebo o suverenite Slovenska v Európskej únii.

Niektorí kandidáti na svoju propagáciu nepoužili svoje celé mená. Napríklad práve Slavomír Harabin je na bilborde podpísaný len ako S. Harabin. To navodzuje dojem, že sa do europarlamentu chce dostať “na pleciach” svojho slávnejšieho strýka. Množstvu ľudí by totiž mohlo napadnúť, že ide len o preklep, prípadne si slabšie vidiaci nemusia odlišnosť ani len všimnúť.

Úmysel alebo náhoda?

Národná koalícia však úmysel zavádzať voličov popiera. “Mená sme skracovali, aby to nebolo také dlhé,” objasnil pre Glob.sk hovorca strany Tomáš Szmrecsanyi. Ten tiež tvrdí, že ide iba o prvú časť kampane, a že v nasledujúcich bilbordoch sa budú zobrazovať aj celé tváre či postavy kandidátov. Pokiaľ ide o spomínaný bilbord, podľa hovorcu “aj kandidáti môžu takéto veci iniciovať.” Či to znamená, že si takúto formu spracovania vyžiadal priamo Harabin, nepotvrdil.

Samotný exkandidát na prezidenta nám tiež viac neobjasnil. Zdá sa, že využitie jeho mena mu neprekáža.“Ja nie som člen Národnej koalície a ja sa nezaoberám ich bilbordami. Nezaujíma ma to,” povedal Š. Harabin.

Svojho synovca v kandidatúre podporuje, a aj keď nie je členom uvedenej strany, jeho myšlienky sa mu páčia. “Samozrejme, že je mi to sympatické a viem, že synovec je nositeľom mojich myšlienok, pokiaľ ide o fungovanie EÚ. Tá sa musí prinavrátiť k svojim pôvodným cieľom, ktorými sú hospodárska spolupráca a ochrana Schengenských hraníc. A samozrejme začať diskusiu čo sa týka toho, aby výlučná kompetencia EÚ bola buď zvážená alebo odstránená, treba tiež vymeniť skorumpovaných úradníkov EÚ,” tvrdí Štefan Harabin. “Pokiaľ sa nezmení diktatúra príkazu a zákazu, tak sa EÚ rozpadne sama, príkladom je brexit,” dodal sudca.

Zároveň však opäť zdôraznil, že on členom strany nie je, nechce byť a ani žiadnu stranu nezakladá. Národná koalícia mu ponúkala, aby za nich kandidoval do prezidentských volieb. Tvrdí však, že to odmietol, tak ako odmietol aj iných, napríklad ĽS NS. Vstup do strany Hlas ľudu mu zasa núkal Peter Marček, odídený poslanec od Borisa Kollára. Ani to vraj Harabin vôbec nezvažuje.

Zdroj: GlobSK