Mgr. Slavomír Harabin

Oslovili sme Slavomíra Harabina, synovca slávnejšieho Štefana Harabina sudcu najvyššieho súdu, ktorý momentálne kandiduje na prezidenta a položili sme mu niekoľko otázok smerom k strýkovi i k jeho nástupu do veľkej politiky, kde sa na kandidátke Národnej koalície uchádza o miestenku do Bruselu.

Prečo kandidujete do Európskeho parlamentu a prečo na kandidátke Národnej koalície?

Bol som oslovený predsedníctvom Národnej koalície, či by som kandidoval za europoslanca. Po rozhovore s nimi a po preštudovaní ich téz a postojov k viacerým dôležitým témam som zistil, že máme  názorové zhody. Sledujem situáciu v spoločnosti a vnímam, že mnoho ľudí je v situácii, že nemajú koho voliť, pretože súčasní europoslanci ich v niektorých dôležitých veciach zásadne sklamali. Ak v slovenskej spoločnosti existuje konsenzus, že si napríklad neželáme masovú migráciu, ktorej cieľom by bola naša krajina a navyše mnohé politické strany sa bijú do pŕs, akí sú konzistentní v tejto otázke a napriek tomu skoro všetci slovenskí europoslanci zahlasujú za povinné kvóty, tak je to pre mňa aj pre ostatných slovenských voličov veľké sklamanie. Som teda osobne pripravený ísť do Bruselu, vymeniť týchto ľudí a hájiť  záujmy našej vlasti.

Čo chcete v Bruseli presadzovať?

Zásadná myšlienka, ktorú chcem presadzovať je, aby EÚ bola spoločenstvom suverénnych národov. Európska únia má slúžiť nám, nie my jej. Chceme byť partneri, nie poddaní.  Európska únia by mala mať vyvážené hospodárske aj diplomatické vzťahy na všetky svetové strany. Želám si, aby si Európa zachovala svoju kultúru. Toto všetko si neviem predstaviť bez podpory tradičnej rodiny.

Čo si myslíte o protiruských sankciách a o ich neustálom predlžovaní?

Stále počúvame o akýchsi sankciách, ale vyzerá to tak, že Európska únia rozpútala proti Ruskej federácii obchodnú vojnu. Je všeobecne známe, že táto obchodná vojna evidentne poškodzuje naše ekonomiky a nič nerieši. A navyše, krajiny, ktoré na nás vyvíjajú nátlak, aby sme tento konflikt stupňovali, sami veselo obchodujú z Ruskou federáciou. Ako pôsobí táto obchodná vojna na bežných ľudí ukážem aspoň na jednom príklade. Neďaleko Gelnice, bol pred nástupom sankcií  podpísaný veľmi perspektívny kontrakt na výrobu komponentov pre vagóny pre Ruskú federáciu. Malo sa vytvoriť niekoľko sto slušne platených pracovných miest. Po zavedení sankcií to všetko padlo a pre daný mikroregión to bola ťažká rana, lebo nájsť si tam slušnú robotu je veľmi ťažké. Takýchto postihnutých oblastí v rámci Slovenska, ale aj celej EÚ je mnoho. Napríklad aj naša  automobilka KIA tam vyvážala slušnú časť svojej produkcie. Som jednoznačne za okamžité zrušenie týchto sankcií.

Radíte sa o politických otázkach so svojim známym strýkom Štefanom Harabinom sudcom najvyššieho súdu? Čo si ten myslí o vašej kandidatúre? Podporuje vás v tomto rozhodnutí?

Vždy keď sme sa stretli, a to už od mojich študentských čias, sme viedli vášnivé a pútavé debaty či už o vnútornej politike, alebo o medzinárodnom dianí. Boli to veľmi obohacujúce diskusie. A tak je tomu aj teraz.

Čo sa týka môjho rozhodnutia kandidovať za  Europoslanca, on to rešpektuje.

Čo si myslíte o práci Miroslava Lajčáka a o našej zahraničnej politike?

Pán Miroslav Lajčák je podľa môjho názoru veľmi skúsený a múdry človek. Zásadná otázka ale je, či tieto svoje skúsenosti a rozhľad využije v prospech našej vlasti, alebo v prospech záujmov nadnárodných elít výmenou za možnosť byť na výslní medzinárodného politického diania. Vzhľadom na jeho inteligenciu a informácie, ktoré má, mu nemôže uniknúť, že migrácia je riadený proces s cieľom čiastočne nahradiť pôvodné európske obyvateľstvo so všetkými tragickými dôsledkami. Niektorí čelní predstavitelia štátov EÚ to povedali jasne. Súčasný Brusel nebojuje proti migrácii, on ju manažuje, ba dokonca, používa vyhrážky na adresu krajín, ktoré si zodpovedne chránia svoju šengenskú hranicu. Zúfalstvo, s akým pán Lajčák presadzoval alebo obhajoval Marakéšsku deklaráciu alebo pakt o migrácii jasne naznačuje, pre koho sa rozhodol pracovať. Je preto namieste otázka, je pán Lajčák kariérny diplomat, alebo kariérny vlastizradca?

Ako vnímate Maroša Šefčoviča a jeho kandidatúru na prezidenta, keď je vlastne oponentom vášho strýka?

Myslím si, že Maroš Ševčovič a Zuzana Čaputová sú si hodnotovo veľmi blízki, akurát jeden je s príchuťou Smeru a druhá s príchuťou Progresívneho Slovenska. Pri oboch v prípade ich zvolenia za prezidenta nás čaká postupná strata suverenity nášho štátu, príval migrantov, vnucovanie gender ideológie, adopcie detí homosexuálnymi pármi a rozvrat tradičnej rodiny.

Zdroj: Hlavne Správy