Asi je tak zúfalý a nevie odkiaľ ich zobrať, že sa pokúsil o partizánsku akciu. Bez toho, aby mu to odklepli v koalícii, predložil zvýšenie dane na tabak a cigarety. Budúcoročný rozpočet by si tak prilepšil o vyše 100 miliónov eur, no peniaze by však vytiahol z vrecák bežných ľudí. Tento jeho „sociálny“ návrh mu síce odobrila vláda, vyvolal však hnev šéfa národniarov. Dokonca to považujú za porušenie koaličnej dohody!

Sociálni demokrati sa pokúsili o nesociálny krok. Smerácky minister financií Ladislav Kamenický je v zúfalej situácii. Snaží sa o vyrovnaný rozpočet, ekonomika pribrzďuje a na jar tu máme parlamentné voľby. Tie tri faktory sa zlučujú len veľmi ťažko. Kde nájsť peniaze na všetky tie ľúbivé sociálne opatrenia, ktoré majú terajším vládnym stranám prihrať voličov a umožniť zostať pri koryte na ďalšie štyri roky? S tým, že je v problémoch, sa ani šéf rezortu financií netají. „Nemôžeme robiť len opatrenia, ktorými prichádzame o príjmy, ale aj také, ktorými by sme príjmy získali,“ povedal minister. Tento v politickej hierarchii veľmi slabý politik prišiel s geniálnou myšlienkou. Čo takto zvýšiť dane na cigarety. Vyťažiť z tohto zlozvyku čo najviac a zvýšiť spotrebné dane. Na vládu predložil návrh, ktorý by znamenal zvýšenie ceny krabičky cigariet zhruba o 40 centov. Veď cigarety zdražujú už roky, snáď si to nikto nevšimne. Takto by ako tak získal peniaze a zaplátal dieru. Boli by peniažky na marketingové predvolebné opatrenia. Smerácka sociálnosť zjavne končí tam, kde ide o peniaze a udržanie moci. Keď treba peniaze, ktoré by pomohli prekryť dieru po predvolebnej kampani, boli by schopný odrhnúť ľuďom od úst aj poslednú cigaretu. Z tohto zúfalého činu ministra, ktorého aj tak nik nepozná, asi však nič nebude a ceny cigariet nahor neporastú. Čuduj sa svete viac rozumu ako Smeráci má šéf národniarov Andrej Danko.

Ten povedal, že s takým niečím nebude súhlasiť. Zjavne pochopil, že tadiaľ cesta nevedie a nemožno ľuďom pred voľbami stenčovať ich peňaženky a obmedzovať ich v zlozvykoch. Šéfka Národnej koalície Slavěna Vorobelová so zvyšovaním cien nesúhlasí. „Minister financií zo strany Smer-SD sa správa ako pravicový politik. Zvyšovanie daní je pre neho tým najjednoduchším riešením ako získať peniaze do štátnej kasy. Tie pochopiteľne budú v budúcom roku chýbať. Strany vládnej koalície sa predháňajú v tom, ako zaujať a očariť voličov, a to stojí nemalé finančné prostriedky, ale čo keby si pritiahli svoje opasky a napríklad znížili si platy, neobchádzali verejné obstarávania, nenakupovali stíhačky, stačí prehodnotiť len ich vlastné rozhodnutia,” povedala Vorobelová.

Ing. Slavěna Vorobelová, Predsedníčka strany