Skip to main content

Jediná žena u nás v kresle šéfky politickej strany

Rozhovor so Slavěnou Vorobelovou, predsedníčkou strany NÁRODNÁ KOALÍCIA.

Žien je na slovenskej politickej scéne stále málo. NÁRODNÚ KOALÍCIU vedie už vyše roka mladá žena. Slavěna Vorobelová, ktorá zastáva post predsedníčky, pričom stoličky podpredsedov obsadili muži. Čo ju viedlo prijať takúto ponuku a ako vníma dnes najvýraznejšiu zástupkyňu nežnejšieho pohlavia na Slovensku novozvolenú prezidentku Zuzanu Čaputovú?

Prečo ste vstúpili do politiky?

Uvedomila som si na základe osobnej skúsenosti s fungovaním systému, že nestačí len kritizovať, resp. snažiť sa o zefektívnenie či bojovať za spravodlivosť ako jednotlivec.  To, ako to na Slovensku funguje či skôr nefunguje jeden človek a jeho vôľa nenapraví ani nič nezmení. Každý z nás má určite skúsenosť, že sa dnes nevie domôcť svojich práv a spravodlivosti či už je to v zdravotníctve, v školstve či v kontakte so štátnymi úradmi. Ľudia sa bežne stretajú s korupciou a vymenovať všetky kauzy súčasnej vlády by trvalo hodiny. Je treba spojiť ľudí, ktorí odmietajú počúvať prázdne reči politikov a očakávajú konkrétne, praktické a zásadné systémové zmeny a riešenia. A presne takých máme v našej strane. Ľudí s bohatými politickými skúsenosťami, ale aj nadšencov, ktorí sa doteraz v tejto oblasti neangažovali.

Čo ste predtým robili?

Pôsobila som ako riaditeľka kancelárie a kontroly na Národnom inšpektoráte práce. Z tohto miesta som však bola odvolaná potom, čo som poukázala na nekalé praktiky. O tom, že to nebolo len nejaké moje zhodnotenie svedčí aj to, že som dostala postavenie chráneného oznamovateľa. Doteraz som nebola členkou žiadnej politickej strany ani som sa v tejto oblasti nijako neangažovala.

Je ťažké presadiť sa v mužskom prostredí?

Žien v politike je u nás skutočne málo. Ale nemyslím si, že by pohlavie malo byť diskriminačné v tom, či niekto má alebo nemá pôsobiť v tejto oblasti. Dôležité by mali byť schopnosti a nie to či ide o muža alebo ženu. Ale zároveň si nemyslím, že je to pre mňa nejako výrazne ťažšie. Niektorí muži však stále nie sú až tak tolerantní a ústretoví, že je žena v pozícii predsedníčky strany alebo podobnej funkcii.

Je Zuzana Čaputová pre vás vzor?

Rozhodne jej úspech je pre mňa ako ženu inšpirujúci, ale jej hodnotové postoje nie sú pre mňa prijateľné. Vyznávam tradičné kresťanské a národné hodnoty. Slovensko a jeho záujmy sú pre mňa na prvom mieste. Novozvolená prezidentka považuje napríklad za normálne, ak sa dvaja muži tvária ako rodina a vychovávajú dieťa, s tým sa nedokážem stotožniť. To ako zvíťazila, koľko peňazí do volieb vložila a akú nekritickú mediálnu podporu mala, tiež nie je podľa môjho názoru v poriadku.

Takže prípadná spolupráca by bola ťažká?

Každý, kto je činný v politike, musí spolupracovať, bez toho sa to nedá. Ak by naša strana uspela a boli by sme v parlamente či súčasťou vlády je spolupráca s prezidentom nevyhnutná. Aj keď môžete mať výhrady k osobe, ktorá túto funkciu zastáva, je potrebné vnímať pozíciu prezidenta ako úrad, inštitúciu. Keď si zoberieme prezidenta Kisku, je to daňový podvodník a snažil sa nelegálne získať pozemok. Ale, kým mu neskončí mandát, stále je to prezident. A túto inštitúciu treba rešpektovať.

Ako je to s financovaním strany, bez peňazí sa presadiť asi nedá?

Strana má funkčné regionálne štruktúry vo všetkých krajoch a väčšine okresov. Máme vyše 1500 členov. Mnohí z nich aj prispeli na fungovanie a kampaň, pretože aj kandidovali. Takže finančné prostriedky máme hlavne od nich. Nehovorím, že máme peňazí na rozhadzovanie, ale na bežný chod to zatiaľ stačí. Financovali sme už komunálne voľby a eurovoľby. Najväčšie náklady však budú budúcoročné parlamentné voľby.

Viac info: NÁRODNÁ KOALÍCIA https://narodnakoalicia.sk/

Predsedníčka je fenomén

Fedor Flašík
marketingový expert

Žena na čele politickej strany je na Slovensku zaujímavý fenomén. Po úspechu Zuzany Čaputovej budú mať ženy otvorene dvere oveľa viac pre vstup do vyšších politických a vládnych funkcií.

Peter Sokol
prvý podpredseda

Pracovať so ženou je pre mňa nová skúsenosť. Ale v práci mám len jediné kritérium – schopný alebo neschopný. Ak by nebola schopná, tak s ňou nespolupracujem.

Peter Tomeček
podpredseda

Hovorí sa, že svet by bol lepším miestom, keby mu vládli ženy. Žien je v slovenskej politike podľa môjho názoru stále málo a aj my v NÁRODNEJ KOALÍCII by sme ich privítali viac. Do racionálneho mužského pohľadu vnášajú viac empatie a intuície.

Anton Martvoň
podpredseda

Slavěna vnáša ženský pohľad do politiky, ktorý je mnohokrát citlivejší a objektívnejší ako ten náš mužský. Preto si myslím, že každá politická strana by mala mať ženu vo svojom vedení a NÁRODNÁ KOALÍCIA ide preto príkladom.

Sergej Kozlík
podpredseda

Zo začiatku som si nebol istý, ako to po mojej nominácii dopadne, no ukazuje sa, že moje rozhodnutie bolo správne. V strane cítiť novú energiu a napredovanie.

Zdroj: NÁRODNÁ KOALÍCIA