Skip to main content

Mladé rodiny: Z viacerých strán na nás doliehajú lamentácie o nízkej pôrodnosti na Slovensku, či o tom, že naša populačná krivka nebezpečne klesá. Mladí ľudia čoraz viac odkladajú myšlienky na rodinu a zatiaľ, čo pred rokmi bolo celkom bežné rodiť po dvadsiatke, v súčasnosti sú už 35-ročné prvorodičky celkom bežným javom. Na príchod bábätka si potrebujú našetriť, lebo štát im príliš veľkoryso nepomáha.

Nie je sa čo čudovať

Nuž, nemôžeme sa mladým rodinám ani tomuto trendu príliš čudovať. Keď sa totiž pozrieme na výšku finančných príspevkov počas starostlivosti o malé dieťa, musíme sa jedine ak tak pousmiať. Predstavme si, mladé rodiny, kde z manželského páru odíde žena na materskú dovolenku. Táto žena bude poberať 75 percent z hrubej mzdy približne do šiestich mesiacov dieťaťa. A potom zrazu nastane skok, pre ktorý si láme hlavu mnoho mladých ľudí túžiacich po potomkoch. Čaká ju prechod na rodičovskú dovolenku a na jej účet bude pribúdať presne 220,70 eur mesačne. Plus k tomu necelých 25 eur v podobne prídavku na dieťa.

Ďalšie komplikácie

Keď sa k tomu pridá hypotéka či lízing za auto, mladá rodina sa zrazu ocitne v poriadnych problémoch. A začne sa rátanie doslova každého centu. Každodenný radostný život sa zmení na boj o existenciu, muž si naloží ďalšie dve roboty alebo sa vrhne na fušky. Napríklad aj v takom v zahraničí. Prípadne dvojici na vlastné bývanie už nezostane a budú musieť žiť v podnájme či spolu s rodičmi.

Mladé rodiny: Je to nemysliteľné

Je nemysliteľné takto fungovať a tváriť sa, že je to v poriadku. Pokiaľ nechceme, aby sa ženy museli vracať do zamestnania a nechávali v jasličkách celkom malé bábätká, je nevyhnutné to zmeniť. Výška rodičovského príspevku by preto mala byť niekde na úrovni minimálnej mzdy. Až potom môžeme od žien očakávať, že zostanú s dieťaťom doma do jeho troch rokov. Smiešne prídavky na deti, za ktoré si v supermarkete kúpite maximálne tri balenie plienok potrebujú taktiež navýšenie.

Mladé rodiny chcú zmeny

V tejto oblasti treba viditeľnú a citeľnú zmenu. Stačilo zvyšovania rodičovského príspevku o päť eur ročne, dosť bolo sľubov o predĺženej materskej dovolenke. Je načase konať, rodiny zúfalo potrebujú finančné injekcie. Zvýhodnené mladomanželské pôžičky či byty, kde by mohli naštartovať spoločný život bez toho, aby na konci mesiaca ťahali nasporené mince z prasiatka.

Zdroj: Grinder.sk

Viac info: NÁRODNÁ KOALÍCIA