Skip to main content

Krajne pravicové strany sa chcú spojiť a vyhrať parlamentné voľby.

Zatiaľ čo mnohí očakávajú, ako dopadne spolupráca Kotlebovej ĽSNS so stranou Vlasť Štefana Harabina, na obzore je úplne iné spojenectvo. Na štvrtok 14. novembra pozval Harabin Kotlebu do centrály svojej strany, kde mali spolu rokovať.

Líder ĽSNS však na Harabina nepočkal. Na dnes zvolal tlačovú konferenciu do Ružomberka, kde sa chce vyjadriť k „spájaniu národných síl“. Na tlačovke by mali byť aj zástupcovia viacerých strán, zrejme však nie samotný Harabin.

Podľa informácií Aktuality.sk chystá ĽSNS spojenectvo so stranou KDŽP, za ktorou stoja exposlanec Obyčajných ľudí Štefan Kuffa či bývalý šéf Matice slovenskej Marián Tkáč.

Kuffa vstúpil do povedomia návrhom zákona, ktorý ženy za umelé oplodnenie posielal do väzenia na päť až dvanásť rokov. V septembri sa síce Kuffa zjavil po boku lídra SNS Andreja Danka, s ktorým podpísal memorandum o spolupráci, samotný Danko však potvrdil, že Kuffa za národniarov kandidovať nebude.

Exministri HZDS a SNS

Jednou z možností, ktorá v prípade KDŽP prichádzala do úvahy, bolo aj spojenie s Vlasťou. Harabin však viackrát zopakoval, že v jeho strane nebudú žiadni bývalí politici.

Ďalšou stranou, ktorá by sa k paktu mala pridať, je Národná koalícia. Ide o menšiu a pomerne neznámu stranu, avšak s viacerými známymi tvárami. Podpredsedom Národnej koalície je Sergej Kozlík, bývalý Mečiarov minister financií.

Ďalším podpredsedom je Peter Sokol, exposlanec za SNS. Národná koalícia v prezidentských voľbách pritom nepodporovala Kotlebu, ale práve Harabina. Po voľbách však odmietol ponuku predstaviteľov tejto strany pridať sa k nim a na svojich bývalých spojencov zabudol.

Do volieb by mali ísť spoločne aj so stranou Doma dobre, na čele ktorej je bývalý minister poľnohospodárstva za SNS Vladimír Chovan. Ešte v roku 2016 bol Chovan šestkou na kandidátke, niekoľko dní pred voľbami ho však Danko nečakane stiahol.

Šanca vyhrať voľby?

Kuffa sa k budúcnosti KDŽP vyjadrovať nechcel. Povedal nám len, že sa všetko dozvieme veľmi skoro. Vzápätí strana na Facebooku zverejnila oznam.

„Politické strany KDŽP Aliancia za Slovensko, Národná koalícia a strana bývalého ministra poľnohospodárstva pána Vladimíra Chovana Doma dobre sa dohodli na vzájomnom postupe v rokovaní s inými stranami o účasti vo veľkom Národnom bloku,“ píše KDŽP.

Kotlebu v príspevku nespomínajú, uvádzajú len, že ich podmienkou spolupráce je, „aby sme aj jednoznačne deklarovali, že budeme rešpektovať demokratické zriadenie, uznávame krivdy a nespravodlivosti spáchané v dejinách na nevinných ľuďoch a odmietame ich“.

Takýto Národný blok má podľa Kuffu šancu vzniknúť a má reálnu šancu vyhrať najbližšie parlamentné voľby.

Prekvapenie

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský tiež nechcel vznik koalície potvrdiť. „Bude tam viac strán. Nechcem presne menovať, pretože to má byť prekvapenie,“ odpísal.

Už dávnejšie však pre Aktuality.sk priznal, že s Národnou koalícou rokujú. „Áno, mali sme niekoľko rokovaní, ktoré smerovali k spoločnému postupu do volieb do NR SR 2020. Rokovania chceme ukončiť podpísaním memoranda o spolupráci v priebehu nasledujúcich týždňov.“

Národná koalícia rokovania s Kotlebom tiež už dávnejšie potvrdila. Stranu preto opustil napríklad bývalý poslanec Smeru Anton Martvoň.

Predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová ešte v utorok večer zverejnila video, kde okrem iného spomína aj to, ako sa k nim Harabin zachoval nekorektne. Tvrdí, že v minulosti sama označila Kotlebu za fašistu.

„Vychádzala som ale len z medializovaných informácií. (…) Dnes viem, že ako strany máme veľmi blízko. Cením si, že aj napriek nezhodám som mala možnosť s ĽSNS rokovať a urobiť prvý krok k zjednoteniu.“

Zdroj: aktuality.sk